Dane kontaktowe:

 • e - mailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • sekretariat: tel/fax 42 649 18 03
 • rehabilitacja: tel 505 034 909
 • adres: al. Marszałka J. Piłsudskiego 133D lok. 305A, 92-318,  Łódź
 • nr konta: 
  98 1440 1231 0000 0000 0342 2356

 

 

 

Regionalne Centrum Polityki Społecznej

1. "Rehabilitacja w Centrum Rehabilitacyjno - Opiekuńczym osób chorych na stwardnienie rozsiane"

Celem podjętych działań jest wspomaganie procesu rehabilitacji, organizowanie czasu wolnego, a poprzez zwiększenie sprawności fizycznej przywrócenie możliwości samoobsługi, odzyskanie wiary w siebie i chęci do bardziej aktywnego życia z chorobą. Największą przeszkodą w skutecznej rehabilitacji osób chorych na stwardnienie rozsiane jest brak możliwości ciągłego i bezpłatnego korzystania z zabiegów rehabilitacyjnych. Dostęp do rehabilitacji jest ograniczony zdecydowanie niewystarczającymi kwotami finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia i instytucje pomocowe, a niskie dochody uniemożliwiają chorym korzystanie z prywatnych zabiegów rehabilitacyjnych.

Zajęcia rehabilitacyjne w Centrum Rehabilitacyjno - Opiekuńczym (CRO), organizowane przez nasz Oddział od 1997 roku, odbywają się dla 27 chorych z terenu woj. łódzkiego, (m. Łódź i powiaty: zgierski, pabianicki, łódzki wschodni) posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności. Każdy chory uczestniczący w zajęciach rehabilitacyjnych zostanie dwukrotnie poddany konsultacjom lekarskim: neurologa przed rozpoczęciem rehabilitacji i psychologa po jej zakończeniu. Podczas konsultacji neurologicznej lekarz przepisze odpowiednie zabiegi stosownie do możliwości i stanu zdrowia pacjenta. Konsultacje psychologiczne, w końcowym etapie rehabilitacji, pozwalają na ocenę stanu psychicznego pacjenta oraz określenie wpływu przebytych zajęć rehabilitacyjnych na chorego. 

Zabiegi będą obejmowały m.in.:

 • krioterapię ogólnoustrojową (leczenie ciała za pomocą temperatur rzędu -70°C do -170°C),
 • masaż ręczny,
 • magnetronic,
 • kinezyterapie,
 • laser,
 • kroterapie miejscową,
 • masaż podwodny,
 • terrapuls

Postępowanie rehabilitacyjne ma za zadanie pomóc pacjentowi w taki sposób, aby jak najdłużej mógł zachować swoje maksymalne możliwości. Zarówno rodzaj rehabilitacji, jak i czas jej rozpoczęcia oraz trwania nie są obojętne. Regularne zajęcia rehabilitacyjne umożliwią chorym utrzymywanie sprawności fizycznej na możliwie najlepszym poziomie. Dzięki systematycznym ćwiczeniom chory odzyskuje kontrolę nad własnym organizmem, zaczyna mniej zataczać się podczas chodzenia, lepiej prowadzi wózek inwalidzki, kontroluje dłoń podczas pisania. Dla osób poruszających się z dużą trudnością (np. jeżdżących na wózkach) zorganizowaliśmy dowóz na i z zajęć.

 

2. "ZATRZYMAĆ LATO 2009 - kulturalno - rekreacyjny plener artystyczny dla osób chorych na stwardnienie rozsiane" - dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Województwa Łódzkiego

Plener artystyczny pod nazwą "Zatrzymać lato", to impreza kulturalna będąca połączeniem elementów turystyki i rekreacji. Plener ten planujemy zorganizować w malowniczo położonym regionie naszego kraju, w którym można podziwiać nie tylko krajobrazy, ale przede wszystkim piękno naszej kultury i sztuki. Wyjazd ma na celu rozbudzenie wrażliwości uczestników pleneru na walory artystyczne, które w przełożeniu zaowocują pracami twórczymi, a ponadto wiele osób wzbogacą o nowe odczucia krajobrazowe, różniące się bardzo od monotonii widzianej z okien ludzi, uwięzionych, na co dzień we własnych mieszkaniach. Z tego powodu tak ważnym dla chorychsą wszystkiego rodzaju formy rekreacji oraz integracji, gdzie wszystkich łączy wspólny problem i wzajemne zrozumienie. Wspólnie odnajdują dziedziny, w których są wartościowi. Samodzielnie zrobione: wycinanka, namalowany obrazek, wykonana robótka ręczna, decoupage, napisany wiersz odbudowują wiarę w siebie.

Celem zadania jest integracja osób chorych na stwardnienie rozsiane, rozbudzenie ich wrażliwości na wartości kulturowe, artystyczne i krajobrazowe. Pobyt na plenerze ma za zadanie wspomagać proces rehabilitacji, organizować czas wolny, a przede wszystkim stworzyć profil jednostki aktywnej, świadomej swojej choroby.

Plener artystyczny pod nazwą "Zatrzymać lato", to połączenie elementów kultury, turystyki i rekreacji. Plener ten planujemy zorganizować w malowniczo położonych regionach naszego kraju, w których można podziwiać nie tylko krajobrazy, ale przede wszystkim piękno naszej kultury i sztuki. Celem projektu jest umożliwienie osobom chorym na SM uczestnictwa w życiu kulturowym, artystycznym, turystycznym i rekreacyjnym, które w przełożeniu zaowocują pracami twórczymi, a ponadto wzbogacą o nowe odczucia krajobrazowe, różniące się bardzo od monotonii widzianej z okien ludzi uwięzionych na co dzień we własnych mieszkaniach. Pobyt na plenerze ma za zadanie wspomagać proces rehabilitacji, organizować czas wolny. Udział w plenerze artystycznym usprawni zarówno intelektualnie jak i fizycznie, a przede wszystkim wzmocni aktywność i mobilizację osób chorych. Plener zorganizujemy w okolicach nie tylko atrakcyjnych turystycznie, w których podziwiać można tamtejsze krajobrazy odznaczające się bogactwem rzadkiej, interesującej fauny i flory, ale przede wszystkim piękno i dorobek naszej kultury wraz ze sztuką. Samodzielnie wykonane: wycinanka, namalowany obrazek, wykonana robótka ręczna, kompozycje kwiatowe, napisany wiersz odbudowują wiarę w siebie. Zajęcia te rozwijają zdolności manualne, usprawniają palce dłoni, poprawiają koordynację kończyn górnych, łagodzą oczopląs, niezborność ruchów itp.

Szklarska Poręba to malowniczo położona miejscowość w paśmie gór Izerskich i Karkonoszy. Otoczona lasami, stanowi największą stację klimatyczną na Dolnym Śląsku, znaną i cenioną od XIX w. Warunki, które tam panują porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich, położonych na wysokości powyżej 1200 m n.p.m. Miasto, prócz bogactw naturalnych, charakteryzuje się idealnym położeniem do organizowania plenerów artystycznych. Ten specyficzny mikroklimat tworzy właśnie pasmo Gór Izerskich. Miasteczko i jego okolice charakteryzuje również zbiór niepowtarzalnych zabytków ( m.in. Kościół p.w. Bożego Ciała z XIX w., dom czeskiego malarza Wlastimila Hofmana, dom pisarzy niemieckich Gerharda i Carla Hauptmmanów, gdzie obecnie mieści się Muzeum Karkonoskie), a także malownicze bogactwa stworzone przez samą naturę - m.in. Wodospad Szklarki, Wodospad Kamieńczyka, Krucze Skały, pasmo Karkonoszy i najwyższy szczyt położony nad miastem: Szrenica 1362 m n.p.m. W trakcie pleneru zorganizowane zostanie również ognisko - spotkanie folklorystyczne, stanowiące zarówno formę spotkania integracyjnego między uczestnikami, jak i możliwość zapoznania się z regionalnym dorobkiem kulturowym Szklarskiej Poręby. W trakcie spotkania opowiadane będą tamtejsze legendy, baśnie i mity prezentowane przez lokalnych gawędziarzy. Innowacją zaplanowanego pleneru będzie, prócz charakteru kulturowego i turystycznego, wprowadzenie aspektu interaktywnej edukacji. Jako proces animacji społecznej sprawi on, że nabywana wiedza i zdolności w sposób przystępny trafią do każdego uczestnika.

 

3. "Wigilijna opowieść - impreza kulturalna dla osób chorych na stwardnienie rozsiane" - dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Województwa Łódzkiego

Celem planowanego zadania jest zorganizowanie imprezy kulturalnej dla osób chorych na stwardnienie rozsiane z terenu woj. łódzkiego, przeciwdziałanie poczuciu osamotnienia i odrzucenia oraz wspólne obchodzenie Wigilii, a przede wszystkim przekazanie wartości kulturowych związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Osoby chore na SM w bardzo wielu przypadkach zamykają się w czterech ścianach własnego mieszkania i pozwalają chorobie, aby całkowicie nad nimi zapanowała. Żeby temu zapobiec niezbędna jest współpraca chorych i ich rodzin w formie zorganizowanej. Dlatego też w trakcie uroczystego spotkania Wigilijnego, zaplanowano występ scholii oraz inscenizację jasełkową, wykonaną przez grupę śpiewaków, aktorów, chórzystów. Zaplanowane widowiska mają na celu wesprzeć aktywność osób chorych na stwardnienie rozsiane w dziedzinie kultury społecznej i materialnej.

Podniosła i uroczysta atmosfera, ciepłe, serdeczne życzenia świąteczne kapłana, uroczysta kolacja oraz upominki, pobudzanie wartości kulturowych (występ scholii, tradycyjna inscenizacja jasełek) przekonują chorych na SM, że nie są pozostawieni sami sobie i że zawsze znajdzie się grono przyjaciół, na których mogą liczyć w różnych skomplikowanych sytuacjach życiowych. Świąteczne spotkania na długo pozostają w pamięci chorych i pozwalają z nadzieją oczekiwać na następne. Tradycyjnie wigilie przygotowywane są dla około 300 osób, z czego ponad 90% to osoby niepełnosprawne. W trakcie kolacji Wigilijnej zaplanowano występ scholii - śpiewaków, muzyków i aktorów oraz inscenizację jasełkową opartą na misteriach franciszkańskich, wzbogaconą o dawne, polskie wartości kultury ludowej. Zapoczątkowane w XIII w., a obecnie przedstawiane m.in. przez wiele polskich grup teatralnych "Jasełka" to zbiór kolęd i pięknych pieśni - stanowiących zarazem interesujący element w dorobku kultury symbolicznej i materialnej. Kontakt z kulturą wzbogaci warstwę myśli, świadomości, wpłynie na estetykę "miar" i "wag" wprowadzając ideę sztuki pięknej. Możliwość udziału osób chorych na SM w planowanym spotkaniu kulturowo-integracyjnym pozwoli choć na moment zapomnieć o problemach dnia codziennego jakimi są m.in. bariery architektoniczne, czy też mentalne - ograniczające kontakt ze środowiskiem zewnętrznym (nieprzystosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych, problem z komunikacją miejską, itp.)

Do osób chorych na SM rozsyłane są imienne zaproszenia. Dla chorych mających problemy z samodzielnym poruszaniem się organizowany jest bezpłatny przewóz. Duży wkład w organizację wnoszą sami członkowie stowarzyszenia (wypisywanie i wysyłanie zaproszeń, robienie zakupów, pakowanie upominków, przygotowywanie harmonogramu dowozu chorych, itp.). Całością projektu kieruje koordynator, który zajmie się organizacją spotkania (m.in. znalezienie odpowiedniej sali, firmy catteringowej, harmonogramem zakupów i przebiegiem imprezy).

Projekty współfinansowane przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej