Dane kontaktowe:

  • e - mailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • sekretariat: tel/fax 42 649 18 03
  • rehabilitacja: tel 505 034 909
  • adres: al. Marszałka J. Piłsudskiego 133D lok. 305A, 92-318,  Łódź
  • nr konta: 
    98 1440 1231 0000 0000 0342 2356

 

 

 

Urząd Miasta Łodzi

1. " Pomagajmy sobie nawzajem - spotkania z psychologiem"

Celem spotkań i warsztatów z psychologiem osób chorych zrzeszonych w Oddziale Łódzkim PTSR jest zmotywowanie ich do skutecznej pracy nad sobą. Spotkania te adresowane są do osób, które ze względu na swoją niepełnosprawność czują się osamotnione, zagubione, a często pozbawione chęci do dalszej walki z chorobą i dalszego życia. Możliwość spotkań z psychologiem jest dla nich formą wsparcia w pokonywaniu codziennych problemów związanych z niepełnosprawnością, dużą pomocą w radzeniu sobie ze stresem i jego likwidowaniem. Spotkanie z osobami pokonującymi codziennie podobne problemy przyczyni się do znalezienia wspólnych rozwiązań, wzmocni motywację do dalszej walki i zaowocuje wspólnymi działaniami. Udział w grupowych warsztatach przyczyni się także do integracji osób chorych, pozwoli na odnowienie utrudnionych przez chorobę, zapomnianych kontaktów.

Celem grupowych warsztatów oraz spotkań indywidualnych z rodzinami i opiekunami osób chorych jest wsparcie emocjonalne tych osób, zmniejszenie uczucia, że nie są sami ze swoimi problemami, redukcja stresu , poczucia bezradności. Ważnym elementem jest także nauczenie "od nowa" rodzin i opiekunów osób chorych, zadbania o siebie i własne potrzeby, o których na skutek opieki nad osobami chorymi zapomnieli.

Osoby niepełnosprawne borykają się na co dzień z problemami i barierami, które stawia przed nimi ich stan zdrowia. Wśród tych problemów ważnym aspektem są ciągle istniejące bariery mentalne i społeczne, np. brak zrozumienia ze strony środowiska. Często w takiej sytuacji osoba niepełnosprawna czuje się zagubiona i nie może znaleźć odpowiedniego wsparcia. Przyjaciel - nawet najlepszy - nie zawsze jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania i udzielić konkretnych porad życiowych. Niezastąpiona wówczas jest pomoc psychologa. Fachowe, psychologiczne wsparcie osób chorych pozwala m.in. na rozwiązanie takich problemów jak np. trudności w nawiązywaniu i budowaniu relacji międzyludzkich, zapobieganie stygmatyzacji, trudności adaptacyjne, radzenie sobie ze stresem itp. Krótko mówiąc "psychoterapia jest formą pomocy w cierpieniu, ale też możliwością rozwoju".

Równie ważne jest psychologiczne wpieranie rodzin, opiekunów osób niepełnosprawnych, szczególnie będących w stanie kryzysu psychicznego, na skutek długotrwałej, całodobowej i wyczerpującej opieki nad chorym. W ramach projektu zorganizujemy łącznie 8 spotkań grupowych, z czego 4 spotkania adresowane będą do osób chorych, a 4 do ich rodzin i opiekunów. Planujemy także zorganizowanie łącznie 40 godzin indywidualnych spotkań z psychologiem - 20 godzin przeznaczone będzie na spotkania z chorymi, a pozostałe 20 na spotkania z ich rodzinami lub opiekunami. Zarówno warsztaty grupowe jak i spotkania indywidualne prowadzone są przez 3 psychologów, doświadczonych w pracy z osobami niepełnosprawnymi.

W spotkaniach i warsztatach uczestniczą członkowie Oddziału Łódzkiego PTSR, ich rodziny i opiekunowie z terenu miasta Łodzi.

 

2. "Wigilijna opowieść - impreza kulturalna dla osób chorych na stwardnienie rozsiane"

Celem planowanego zadania jest zorganizowanie imprezy kulturalnej o charakterze integracyjnym dla osób chorych na stwardnienie rozsiane z terenu miasta Łodzi. Planowane spotkanie ma za zadanie przeciwdziałać poczuciu osamotnienia i odrzucenia przez otaczające środowisko poprzez wspólne obchodzenie Wigilii, a przede wszystkim przekazanie wartości kulturowych związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

Projekt ma za zadanie umożliwić osobom chorym na SM uczestnictwo w życiu kulturowym i społecznym. Samotność i bezradność spowodowane brakiem zrozumienia ze strony społeczeństwa oraz szereg barier odbierają możliwość udziału w życiu kulturowym (utrudnienia związane z dostępem do placówek kulturowych). Natomiast zamknięcie w czterech ścianach buduje profil jednostki biernej i zamkniętej w sobie, nie uczestniczącej w życiu społecznym.

Osoby chore na SM w bardzo wielu przypadkach zamykają się w czterech ścianach własnego mieszkania i pozwalają chorobie, aby całkowicie nad nimi zapanowała. Żeby temu zapobiec niezbędna jest współpraca chorych i ich rodzin w formie zorganizowanej. Dlatego też w trakcie uroczystego spotkania Wigilijnego, zaplanowano występ scholii oraz inscenizację jasełkową, wykonaną przez grupę aktorów muzycznych i śpiewaków. Zaplanowane w trakcie spotkania, innowacyjne widowisko ma na celu wesprzeć aktywność osób chorych na stwardnienie rozsiane w dziedzinie kultury społecznej i kultury materialnej.

W trakcie kolacji Wigilijnej zaplanowano występ scholii - śpiewaków, muzyków i aktorów oraz inscenizację jasełkową opartą na misteriach franciszkańskich, wzbogaconą o dawne, polskie wartości kultury ludowej. Zapoczątkowane w XIII w., a obecnie przedstawiane m.in. przez wiele polskich grup teatralnych "Jasełka" to zbiór kolęd i pięknych pieśni - stanowiących zarazem interesujący element w dorobku kultury symbolicznej i materialnej. Kontakt z kulturą wzbogaci warstwę myśli, świadomości, wpłynie na estetykę "miar" i "wag" wprowadzając ideę sztuki pięknej. Możliwość udziału osób chorych na SM w planowanym spotkaniu kulturowo - integracyjnym pozwoli choć na moment zapomnieć o problemach dnia codziennego jakimi są m.in. bariery architektoniczne, czy też mentalne - ograniczające kontakt ze środowiskiem zewnętrznym (nieprzystosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych, problem z komunikacją miejską, itp.). Do osób chorych na SM rozsyłane są imienne zaproszenia. Dla chorych mających problemy z samodzielnym poruszaniem się organizowany jest bezpłatny przewóz. Duży wkład w organizację wnoszą sami członkowie stowarzyszenia (wypisywanie i wysyłanie zaproszeń, robienie zakupów, pakowanie upominków, przygotowywanie harmonogramu dowozu chorych, itp.). W trakcie spotkania rozdane zostaną upominki dla osób chorych, utrwalając w pamięci wspólnie spędzone chwile. Uczestnikami spotkania będą osoby mające problemy z poruszaniem się, dla których bardzo często jedynym kontaktem ze światem zewnętrznym jest widok z okna własnego mieszkania. Proponowane przedsięwzięcie umożliwi osobom chorym doznanie wartości kulturowych (występ scholii, inscenizacja jasełkowa), a także integrację z innymi członkami stowarzyszenia.

Projekty współfinansowane przez Urząd Miasta Łodzi